jak asertywnie odmawiać

Jak asertywnie odmawiać

Jak asertywnie odmawiać ? Często zadajemy sobie takie pytanie. Kiedy najczęściej ? Wtedy, gdy po raz kolejny uległyśmy. Zgodziłyśmy się na coś, na co wcale nie miałyśmy ochoty. Kiedy po raz kolejny czujemy się zmanipulowane i osaczone. Kiedy znowu ktoś podjął decyzję za nas.

Zanim opowiem Ci, jak asertywnie odmawiać, powiem Ci słów kilka o asertywności.

Czym tak na prawdę jest asertywność.
Bardzo często w rozmowach, konsultacjach z Wami słyszę, że asertywność to tylko sztuka odmawiania. To błędne myślenie. Oczywiście, odmawianie jest jedną ze składowych asertywności, ale na pewno nie tylko to. Mówienie, że asertywność to konsekwentne mówienie NIE, to spore uproszczenie.

Asertywność to o wiele szersza dziedzina i przede wszystkim umiejętności.

ASERTYWNOŚĆ TO   :

 1. Umiejętność odmawiania w sposób nie uległy, nie agresywny oraz nie raniący innych osób i nie przekraczających osobistych granic żadnej ze stron
 2. Umiejętność wyrażania, ale również przyjmowania opinii, krytyki oraz ocen
 3. Wysoka świadomość siebie oraz wrażliwość na innychPamiętajumiejętność mówienia TAK jest tak samo ważna jak umiejętność mówienia NIE

 

WYRÓŻNIAMY TRZY TYPY ZACHOWAŃ ASERTYWNYCH.

Przeczytaj i zastanów się, do której z tych grup Ty należysz

 1. Uległość, pasywność. Osoba uległa pozwala na przekraczanie swoich granic.
  Jeśli zaliczasz się do tej właśnie grupy bardzo często ulegasz prośbą innych ludzi wbrew sobie. Bardzo często podejmujesz działania i robisz rzeczy, na które wcale nie masz ochoty. Co jeszcze ? Często też zgadzasz się na to, by to inna osoba przypisała sobie zasługi za Twoje osiągnięcia. A co z komunikacją swoich potrzeb, swojego zdania ? Często analizujesz każdą decyzję, każde słowo. Boisz się popełnienia błędu, osądu otoczenia,  nie dopuszczasz do siebie opcji porażki. Czujesz się niekomfortowo rozmawiając z osobami o wyższym wykształceniu, większej wiedzy na jakiś temat, czy po prostu w szerszym gronie. Osoby pasywne często nie zrobią zakupów (np odzieży), bo mają blokadę przed rozmową ze sprzedawcą, przed zapytaniem o radę, mają strach przed oceną.
  Dlaczego się tak dzieje ? Skąd się bierze uległa postawa ?  To efekt niczego więcej, jak braku poczucia pewności i wiary w siebie. Niska samoocena, poczucie własnej wartości. Każde działanie asertywne stale pogłębia ten stan.
 2. Agresja. To całkowite przeciwieństwo uległości.
  Nie mylmy agresywnej postawy w asertywności z przemocą fizyczną. Ludzi, który tak postępują jest zazwyczaj mniej, niż ludzi uległych. Taka postawa wyróżnia się przede wszystkich wybuchami złości. Takie osoby oczekują od innych, że te wykonają określone zadania za nich, a gdy tego nie robią złoszczą się i irytują, mimo, że dla nich wykonanie tego zadanie nie było trudnością.  Takie osoby nigdy nie idą na kompromis, rzadko liczą się ze zdaniem innych osób, często kierują się dewizą, albo będzie tak jak ja chcę, albo wcale.
 3. Trzecia postawa to tzw. złoty środek. Do tej postawy właśnie powinnyśmy dążyć.
  Nie bądźmy podatne na manipulacje, brońmy swoich granic, swoich praw. Nauczmy się odmawiać tak, by nie ranić drugiej osoby, ale równocześnie nie przekraczać swoich granic. Złoty środek to również umiejętność kompromisu. Szacunek dla samego siebie, ale i drugiej osoby. To wyraźne i jasne komunikaty. Bez podtekstów, bez owijania w bawełną. Asertywność to komunikacja typu :dorosły-dorosły.

 

Zatem wracamy raz jeszcze do naszego pytania: Jak asertywnie odmawiać  ?

Jeśli zauważyłaś u siebie postawy uległą lub agresywną, nie martw się . Asertywność to umiejętność jak każda inna, nie dostajemy jej genach 🙂 Możemy się nauczyć zachowań asertywnych. Wymaga to pracy, ale jest możliwe.
Nie jest tak, że rodzimy się z pewnym poziomem asertywności. Wszystko wymaga czasu i pracy nad sobą.

KIEDY POWINNAŚ ODMÓWIĆ A TEGO NIE ROBISZ ??

 

 1. Kiedy nie masz czasu.
  Zastanów się przede wszystkim na co chcesz wydatkować swój czas i ile masz go na potrzeby innych ludzi.
 2. Kiedy nie masz ochoty wykonać tego, o co ktoś Cię prosi. 
  Jeśli ktoś prosi Cię o coś, czego Ty nie potrafisz, nie lubisz robić, lub zwyczajnie nie masz ochoty robić, ale w sumie to chcesz pomóc, co masz zrobić ? Pomyśl, może mogłabyś zaproponować pomoc w wykonaniu czegoś innego. Koleżanka prosi Cię o upieczenie tortu, którego Ty upiec nie potrafisz, to zaproponuj, że zrobisz np. pyszną sałatkę 🙂
 3. Kiedy nie chcesz się spotkać z ludźmi, którzy nie wnoszą nic do Twojego życia. 
  Jeśli czujesz, że na kolejnym spotkaniu będziesz się źle czuła, będziesz wkurzona po powrocie do domu jak zawsze, to zwyczajnie odmów. Koniec kropka.

JAK ASERTYWNIE ODMAWIAĆ

Bądź szczera. Nie zmyślaj jakiś niestworzonych historii. Kłamstwo nigdy nie popłaca. Jeśli czujesz, że Twoja odmowa może sprawić przykrość, zwyczajnie przeproś. Powiedz, przepraszam, na prawdę dzisiaj nie jestem w stanie Ci pomóc, ponieważ mam inne plany, ale możemy umówić się jutro.

Bądź uprzejma. Zazwyczaj ludzie proszą o pomoc osoby, co do których mają zaufanie i szczere intencje. Daj do zrozumienia, że szanujesz ich problem, ale zwyczajnie nie masz możliwości pomóc.

Nie używaj słów „nie mogę”, tylko konkretnie daj znać, nie mam czasu, jestem umówiona, mam inne plany. Nie wdawaj się w dyskusję, powiedz tyle, ile musisz. Stanowczo i odważnie.

Pamiętaj, że masz do tego prawo !

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Jak asertywnie odmawiać

 1. Zauważyłam, że o wiele łatwiej jest odmawiać ludziom z bliskiego otoczenia niż tym, którzy dopiero nas poznają. Przykładem może być sytuacja na uczelni:
  Jest sesja, studenci się uczą i proszą tych lepiej wyuczonych o pomoc w konkretnych zadaniach. Nikt nie odmawia, chociaż z późniejszych rozmów wynika, że wcale nie mieli na pomaganie ochoty.

  Ja i wielu moich znajomych znajdowaliśmy się wiele razy w takich sytuacjach. Natomiast w stosunku do rodziny i bliższych znajomych, większość z nas jest asertywna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *