JAKIE TWOJE CECHY CHARAKTERU POWODUJĄ, ŻE WCIĄŻ TRACISZ CZAS?

Jakie Twoje cechy powodują, że ciągle tracisz czas ?

Każda z nas codziennie głowi się, jak by tutaj zdobyć troszkę czasu dla siebie. Ciągle rezygnujemy z wielu spraw, najczęściej z przyjemności, właśnie z powodu braku czasu. A czy zastanawiałaś się kiedyś, jakie Twoje cechy powodują, że Ty sama ciągle tracisz czas ?

Może zamiast rezygnować z aktywności, na które czasu brak, zastanowić się, czy nie zmienić pewnych cech naszego charakteru i nie wyeliminować tych cech, które powodują, że ciagle tracisz tak cenny czas ?

Czy wiesz jakie to cechy ?

Czy domyślasz się, co takiego robisz w ciągu dnia, nie tak jak powinnaś, przez to tracisz cenne minuty ? Czy w ogóle, kiedyś nad tym zastanawiałaś ?

Czasami wystarczy zmiana jednego z nawyków, a dzięki temu odzyskasz kilkadziesiąt minut dziennie.

Zastanówmy się wspólnie, co to takiego może być.

JAKIE TWOJE CECHY CHARAKTERU POWODUJĄ, ŻE WCIĄŻ TRACISZ CZAS?

 

 • NISKA MOTYWACJA.
  Odwlekasz, odkładasz, wydłużasz czas pracy. Kiedy najczęściej się tak dzieje ? Kiedy nie masz motywacji lub nie widzisz sensu w konkretnym działaniu. Zastanów się, być może za dużo na siebie narzuciłaś obowiązków, a być może trzeba podzielić dane zadanie na mniejsze części, by okazało się mniejsze i nie takie straszne. Pamiętasz mój artykuł o dzieleniu słonia na kawałki ? Przeczytaj koniecznie   Działania pozbawione motywacji sprawiają, że tracisz dużo więcej czasu na wykonanie takiego działania.

 

 • BRAK ASERTYWNOŚCI
  Odwieczny problem kobiet, czyli nieumiejętność odmawiania. Zgadzasz się na wykonanie nie swoich poleceń, zadań. Nie sprawiają Ci one żadnej przyjemności, pożytku, tracisz tylko swój cenny czas, który mogłabyś spożytkować naprawdę na  ważne dla siebie rzeczy.

 

 • NIEPUNKTUALNOŚĆ
  Skutkiem a zarazem przyczyną złej organizacji dnia, jest spóźnianie się. Wiadomo, spóźnianie się powoduje efekt domina. Tu pięć minut, na to muszę poczekać, tu uciekła kolejka, uciekł autobus etc… i tak uciekają minuta za minutą.

 

 • GADULSTWO
  Czasami nie zdajemy sobie sprawy ile czasu poświęcamy na pogawędki w pracy, przed klatką, czy na „papierosie”. Nie kontrolujemy wtedy czasu w ogóle, a on zwyczajnie przelewa nam się przez palce. Nie chodzi tylko o to, że czas wykonania danego zadania się wydłuża o czas pogawędki, ale zwyczajnie, jeśli przerwiemy jakieś zadanie w połowie, to znowu musi minąć chwila, gdy wskoczymy w swój rytm zadania. Przerywanie zadań pogawędkami, rozmowami telefonicznymi czy online skutkuje wydłużeniem czasu naszej pracy, ale także powoduje zmiejszenie naszej efektywności.

 

 • NIESYSTEMATYCZNOŚĆ
  Zła organizacja pracy, pozwalanie sobie na to, by nagromadziły nam się zaległości, sprawia, że zawsze tracimy więcej czasu, niż zajęłoby nam to w normalnym terminie. Mogłybyśmy to zrobić przy okazji innych podobnych czynności lub w momencie, kiedy miałyśmy siły i energii za dwóch, zazwyczaj zaległości nadrabiamy w stresie, zajmuje nam to o wiele dłużej, a ile razy musimy tracić czas na wyjaśnianie komuś, przepraszanie, czy tłumaczenie się, że jeszcze nie wykonaliśmy tego co powinnyśmy.

 

 • NIEPORZĄDEK
  Bałagan w domu, bałagan w miejscu pracy, na biurku. Ciagle czegoś szukamy. A to kluczy, a to komórki, a to spinacza, pieczątki, dokumentu, czy rachunku który powinnyśmy opłacić. I tylko patrzeć, jak uciekają kolejne minuty w ciagu dnia. Ile razy nieporządek ciągnie za sobą inne konsekwencje, takie jak właśnie spóźnienia czy odkładanie na później ?

 

JAKIE TWOJE CECHY CHARAKTERU POWODUJĄ, ŻE WCIĄŻ TRACISZ CZAS?

 

To samo pytanie, czyli  : jakie Twoje cechy powodują, że Ty sama ciągle tracisz czas ? zadałam wczoraj moim Cudownym Kobietom na naszej grupie Akademii Pozytywnych kobiet, jeśli jeszcze do nas nie dołączyłaś, to serdecznie zapraszam .
Jakie padły odpowiedzi :

 

 • DROBIAZGOWOŚĆ
  Zamartwianie się szczegółami i zbytnia drobiazgowość, pierwsze co mi tu przychodzi na myśl, to perfekcjonizm. Takie dbanie o to, by wszystko było równo, idealne i na tip top. Wiadomo, jak to z perfekcjonizmem jest 🙂 możemy poprawiać, poprawiać i poprawiać i tak nigdy perfekcyjnie nie będzie. A czas … ucieknie

 

 • ODKŁADANIE  /PROKASTYNACJA
  nie od dziś wiadomo, że odkładanie zazwyczaj prowadzi do jednego, do nieporządku/ chaosu. Zapętlenia, do nazbierania się rzeczy, obowiązków. Każdy z nas nie raz brał się w końcu za stertę prasowania, uporządkowania dokumentów w szufladzie czy nadrabiania zaległości. Odkładanie,ale uwaga ważnych dla nas spraw praktycznie zawsze wiąże się ze stratą czasu później.

 

 • BRAK SAMODYSCYPLINY, ROZLENIWIENIE
  i tu znowu możemy to sprowadzić do : odkładania, bałaganiarstwa, niesystematyczności. Każda z tych cech pociąga za sobą konsekwencje. Każda z nich powoduje, że czas „nadrobienia”, naprawienia tego, co nie zrobiłyśmy wcześniej zawsze powoduje utratę cennych minut.

 

 • CHOMIKOWANIE
  typowe zbieractwo 🙂 Prawda jest taka, że im więcej rzeczy nas otacza, tym większy problem mamy z porządkiem. Tylko nieliczne z nas potrafią sobie poradzić z mnóstwem rzeczy, nawet jeśli raz na jakiś czas posprzątany dom, wyczyścimy bibeloty, poukładamy rzeczy w szufladach, kosmetyki w pudełkach etc… to jeśli się nie przyłożymy, za jakiś czas i tak będzie bałagan. I znowu będziemy tracić czas na porządkowanie, układanie. Starajmy się nie przesadzać z ilością rzeczy, kosmetyków, przypraw, makaronów w szafkach, butów etc…. nadmiar przeważnie generuje bałagan.

Często mówimy, że brakuje nam czasu, ale rzadko się zastanawiamy, gdzie i kiedy go tracimy. Myślę, że dzisiejszy post dał Ci dużo do myślenia, że od dziś, na niektóre zajęcia naprawdę będziesz patrzeć inaczej.

 

Pamiętaj, Czas jest wartościowszy od pieniędzy. Możesz dostać więcej pieniędzy, ale czasu nigdy więcej nie dostaniesz. Więc … nie trać go .

A jeśli problem z organizacją czasu i obowiązkami jest naprawdę spory i nie możesz sobie dać rady. Tracisz przez to czas, nerwy, Twoje życie to jeden wielki kołowrotek i tylko rutynowe działania, bez czasu na przyjemności, swój rozwój czy spełnianie marzeń, zapraszam gorąco na

KURS ON-LINE 21 DNI POZYTYWNEJ ZMIANY,

czyli,
jak nie odkładać najważniejszych rzeczy w swoim życiu na później.

Znajdź prawdziwą siebie.


Dołącz do kursantów TERAZ, wybierz swoją wersję, w zależności od potrzeby i sytuacji.

Start już 20. marca 2017 .
Zmień swoje życie na takie, o jakim marzysz ♥.
Opanuj czas, ogarnij chaos i ciesz się życiem.

 

Podałam Ci dzisiaj przykłady Twoich cech, które powodują, że Ty ciągle tracisz czas. Co o nich myślisz, poznajesz jakieś swoje działania ? Masz pomysły, jakie wprowadzić zmiany, by odzyskać jakże cenny czas?

Ściskam mocno 
Monia ♥

Jeśli ten post był dla Ciebie przydatny, polub go proszę. Pomożesz mi dotrzeć do innych osób, które też borykają się z problemem czasu. A jak udostępnisz tego posta, to już w ogóle uśmiechniesz mój dzień.
Z góry dziękuję

 

16 thoughts on “Jakie Twoje cechy powodują, że ciągle tracisz czas ?

 1. Ktoś mądry powiedział: zarządzaj czasem, a nie dawaj jemu zarządzać sobą 🙂 Super rady, dzięki 🙂

 2. Święta prawda! Brak samodyscypliny i odkładanie to chyba najczęstszy problem ludzi cierpiących na permanentny brak czasu. Nie mówię, że jestem święta, bo ja np. niekiedy za dużo gadam, ale świadoma organizacja czasu i wdrożenie dobrych nawyków są w stanie sprawić, że nagle doba rozciąga się o kilka dodatkowych godzin.

 3. Zapominalstwo. Ciągle robię notatki, karteczki, co mam zrobić. I nie pamiętam, gdzie je kładę… W efekcie tracę czas na robienie kolejnych karteczek… Ehhh, ale jak ręką nie napiszę, to zapomnę. Muszę pobazgrolić.

 4. Wszystko zebrane w jednym miejscu, świetne zestawienie. Walka z czasem dotyczy każdego. Nawet najlepiej zorganizowanych. Ja kiedyś uważałam się za osobę nieźle radzącą sobie z czasem. Moja córeczka pokazała mi (i codziennie udowadnia), że jeszcze wiele przede mną do zrobienia. Małe dziecko to chyba najlepszy nauczyciel w tej kwestii 😉 Fajnie, ze wspomniałaś o minimalizmie, to jeszcze przede mną, ale już uczę się tej, w różnych dziedzinach. Pozdrawiam 🙂

  1. Powodzenia Kochana. Wiesz co jest najważniejsze, zobaczyć – gdzie i nad czym musimy popracować. Uświadomienie sobie, gdzie popełniamy błędy, to już ogromny krok do przodu. Praca nad tym, to następny krok. Powodzenia i buziaki dla córci.

 5. Ja Ci już pisałam chyba, że najwięcej czasu zabiera mi facebook 😉 Poza tym, to całkiem swiadomie napiszę – ten tekst już nie jest o mnie. Od roku znajduję czas dla siebie, jesli mi naprawdę zależy. Po trzech latach udało mi się pogodzić rolę żony, matki i pracownika na pełnym etacie z byciem kobietą. Najważniejszym było po prostu uswiadomić sobie, że ja też jestem ważna i że tak naprawdę nie czas, nie praca, nie mąż dzieci są przeszkodą, tylko ja sama dla siebie !

  1. Asiu, brawo 🙂

   Cudownie, że się nauczyłaś dbać o siebie i czas dla siebie. To bardzo ważne. Wierzę, że nad fB też uda Ci się popracować. Trzeba zastosować kilka radykalnych zmian (wyłączenie powiadomień, odinstalowanie z komórki lub wylogowanie się na czas pracy etc ). To jak z nałogiem i nowym nawykiem. Pierwsze dni są trudne, ale potem już idzie coraz łatwiej. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *