Akademia Pozytywnej Kobiety, jak podzielić słonia na kawałki

Co z tym słoniem, czyli sztuka zarządzania projektem

Zapytasz, co ma słoń do projektu, prawda. I dlaczego mam go dzielić ?

Już tłumaczę. Czy patrząc na słonia, wielkiego, ogromnego słonia pomyślałabyś, że jest taka możliwość aby go zjeść. Tak, zjeść i to w całości ??

Absurd prawda ! Przecież to niemożliwe i tu oczywiście przyznam Ci rację. Nie ma takiej możliwości, nie zjesz go, choćbyś nie wiadomo jak mocno chciała. Możesz jednak coś z nim zrobić, by stało się to możliwe.

Możesz podzielić go na kawałki. A im więcej i mniejsze te kawałki, to będzie Ci łatwiej. Podzielenie go na pół, niewiele pomoże, ale podzielenie go na 300 kawałków, poukładanie w lodówkach, opisanie da Tobie tą możliwość, że poradzisz sobie z tym zadaniem:) jeśli oczywiście byłabyś koneserem słoni !

Akademia Pozytywnej Kobiety,  jak efektywnie zarządzać projektami

Dlaczego Ci o tym wszystkim piszę.

Często w życiu jest tak, że stawiamy przed sobą ogromne zadanie. Zdam na prawo jazdy, zrobię remont mieszkania czy nauczę się języka angielskiego.
OK, mamy swój cel, wielki cel. Wymarzony, upragniony i co ?? już sama myśl o nim nas przerasta, a co dopiero jego zrealizowanie. Często też z tego powodu tracimy motywację, brakuje nam odwagi, pewności siebie, zaczynamy się zniechęcać, by na końcu całkowicie zrezygnować z projektu.

Nauczyć się angielskiego.. haha, łatwo powiedzieć. nie da się pstryknąć palcem i ot tak się go nauczyć. Przecież to syzyfowa praca. Nauka wymaga na pewno kilku lat, jak mam to zrobić.

Wtedy przypomnij sobie o słoniu, i o tym, że w całości go nie zjesz, ale jak podzielisz na kawałki, będziesz miała większą szansę.

Tak samo zrób z projektem.
Zamierzasz np. nauczyć się angielskiego. Podziel tą naukę na etapy. Porozmawiaj z lektorem, zapisz co i kiedy jesteś w stanie osiągnąć. Np. w ciągu dwóch pierwszych miesięcy nauczę się podstaw, alfabetu, czasu present i podstawowych zwrotów. Potem następny czas i następny. Podziel naukę na bloki tematyczne, rozplanuj rownież czas na naukę. Nie raz w miesiącu cztery godziny, ale również po kawałku, bo to wciąż nasz słoń. Najlepiej codziennie, po małym kawałku. Po trzydzieści minut.

Rozumiesz o co mi chodzi ? Nie zabieraj się do projektu, jak do jednej, ogromnej góry, ale podziel sobie go na mniejsze kawałki. Będzie łatwiej, Twoja motywacja będzie o wiele wyższa, gdy będziesz widziała, jak „zjadasz” kolejne kawałki, a Twój słoń z dnia na dzień robi się coraz mniejszy.

Ściskam mocno i życzę powodzenia w zjadaniu Waszych słoni
Monia ♥

A Ty jak zjadasz swojego słonia ?

Dzielisz swoją pracę na mniejsze kawałki ? a może masz inny sposób, podzielisz się nim ? 

19 thoughts on “Co z tym słoniem, czyli sztuka zarządzania projektem

  1. Bardzo celne spostrzeżenie. Staram się je stosować. Pozwolisz tylko, że nie będę myślała o Słoniu 😉 Bo to tak przerażająca wizja jak zjeść psa 😉 Ja sobie zawsze wyobrażam puzzle 😉 , ktore składają się z malutkich kawałków, a w całości daja piekny obraz i trzeba powoli dokładać puzelek po puzelku 🙂

    1. Mmalena oczywiście, nie musisz myśleć o słoniu. On był użyty jako metafora, bo wiele osób potrafi sobie szybciej przyswoić wiedzę, dzięki grafice czy naszej wyobraźni 🙂

      Powodzenia !

  2. Ja zacznę dzielić swojego słonia, a to niełatwe zadanie! Skrupulatnosc i wytrwałość w codziennym wykonywaniu danej czynności- nie lada wyzwanie, chyba nawet najtrudniejsze w całym procesie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *