jesteś zazdrosna, pokochaj siebie

Jesteś zazdrosna? Jest na to rada, pokochaj siebie !

Zazdrość. W sumie paskudne uczucie, kto jej nie zna. Czy jest na nią jakiś sposób?

Oczywiście.

 

JESTEŚ ZAZDROSNA, TO POKOCHAJ SIEBIE

To chyba jedyne mądre rozwiązanie. Bycie zazdrosnym to nic innego, jak umniejszanie swojej wartości.

Poddając się  temu uczuciu, zaczynasz zapewniać siebie o tym, że jesteś mniej wartościowa, mniej atrakcyjna, a osoby obok, są we wszystkim lepsze od Ciebie.

Jednym słowem, gdy jesteś zazdrosna, oceniasz swoją wartość przez pryzmat porównywania siebie z kimś innym.

 

Jeśli zdarzyło się tak w Twoim życiu, że nie „zostałaś” wybrana, lub zostałaś porzucona dla kogoś innego. Uświadom sobie, że to wcale nie musi mieć związku z Tobą i świadczyć o Tobie.

NIE MOŻESZ UZALEŻNIAĆ SWOJEGO POCZUCIA WARTOŚCI OD WYBORU DOKONANEGO PRZEZ  DRUGIEGO CZŁOWIEKA.

To tak nie działa. Przecież podjęcie tej decyzji, mogło tak na prawdę nie mieć z Tobą nic wspólnego. Mogła na tą decyzje mieć wpływ inna kobieta, nieprzewidziana sytuacja lub inne problemy, czy wydarzenia. Nie znaczy absolutnie, że Ty możesz sobie dać zgodę na to, by umniejszać z tego tytułu swoją pewność siebie lub poczucie swojego godności. To była czyjaś decyzja o zmianie swojego życia, nic więcej. A czyjaś decyzja nie jest opinią o Tobie. Ty tylko mogłaś w niej uczestniczyć.

Oczywiście sytuacja ta nie dotyczy tylko kontaktów damsko/męskich. To się zdarza dużo częściej.

 • Premia przyznawana w firmie za osiągnięcia, dostały ją prawie wszystkie osoby w Twoim dziale, oprócz Ciebie.
  Więc nie popadaj od razu w panikę, to nie musi od razu oznaczać, że jesteś najgorszym pracownikiem ever, że się nie nadajesz do tej pracy, że wszyscy w koło dają radę, a Ty nie. Taka była decyzja innej osoby, dowiedz się, czym była podyktowana.
  Nie przyjmuj za oczywistość, że chodzi o Twój brak kompetencji, wiedzy, czy czegoś innego.

 

 • Awans na wyższe stanowisko.
  Aplikowałaś o nie z koleżanką z pokoju i to ona je zdobyła. To nie jest powód, by od razu się porównywać, w czym to jesteś gorsza od niej. Jej awans był podyktowany decyzją innej osoby. Być może ona akurat miała wyższe kompetencje, które były wymagane na to stanowisko, ale to absolutnie nie znaczy, że Ty jesteś do niczego. Być może musisz po prostu zdobyć inne kwalifikacje, albo poczekać na inną okazję :). Znasz swoją wartość, swoje kwalifikacje i umiejętności i nie umniejszy ich decyzja innej osoby, bo ona nie ma mocy sprawczej !

 

 • Takich przykładów mamy w życiu wiele: wypad ze znajomymi na weekend, „wszyscy” pojechali, a Ciebie nikt nie zapytał, imieniny koleżanki, głupia odzywka koleżanki z pracy, że Ty zawsze jesteś na końcu, lub słowa męża, że Twoje gołąbki nigdy nie są tak dobre, jak mamy. Nigdy nie traktuj takich słów, takich decyzji personalnie, żadna z nich nie może być powodem do zazdrości, bo nic nie może umniejszyć Twojej wartości.

 

 • Zazdrość o męża, rodzinę, dziecko, samochód, stan posiadania czy inne rzeczy. 
  Dlaczego to robisz ? bo zaczynasz się porównywać : ja mam tylko małą kawalerkę, a ona już ogromny, piękny dom… ona ma już dobry samochód, wyższe stanowisko i tak bez końca… jaki załącza się mechanizm ?
  Ona jest lepsza ode mnie, bo już tyle ma. Pracujemy tam samo, a jednak ona ma więcej, jest wyżej. Mamy tyle samo lat, ale ona ma już dzieci i męża, ja jestem do niczego, nikt mnie nie pokocha. I za każdym razem umniejszamy swoją wartość, a nasza pewność siebie leci na łeb,na szyję.

 

POKOCHAJ SIEBIE, DOCENIAJ CO MASZ, GDZIE JESTEŚ I ILE JUŻ OSIĄGNĘŁAŚ.  

NIE PORÓWNUJ SIĘ.

Nie zawsze to, co na zewnątrz wygląda tak samo od środka. Nigdy nie wiesz do końca co się działo w życiu tej osoby, czym jest podyktowana jakaś decyzja. Nie wiesz ile pracy włożyła, z jakiego poziomu startowała, kto jej pomógł etc…

Nigdy nie uzależniaj swojego poczucia wartości i swojego samopoczucia od pozycji materialnej, zachowania czy słów innej osoby. Nawet najbliższej.  To bez sensu. To Ty musisz znać swoją wartość i ją wysoko cenić.

 

Tylko Ty wiesz, co potrafisz, jaka jesteś i ile znaczysz.

Postępując według wyznaczonych przez siebie wartości i priorytetów wiesz, że to co robisz jest dobre i właściwe, zgodne z Tobą i Twoim przekonaniem, a to jest najważniejsze. Pokochaj siebie, za jaka jesteś, nie porównuj się.

Wiem,że to nie jest łatwe, ale znając jakie systemy rządzą zazdrością, czego ona dotyczy i jakie są jej konsekwencje, będzie łatwiej Ci ją eliminować. Postaraj się zmienić myślenie. To wchodzi w nawyk, ale wymaga troszkę pracy.

więc pamiętaj :
jeśli tylko czujesz, że  JESTEŚ ZAZDROSNA, TO POKOCHAJ SIEBIE 🙂 

Ja trzymam mocno za Ciebie kciuki 
Ściskam Monia ♥

2 thoughts on “Jesteś zazdrosna? Jest na to rada, pokochaj siebie !

 1. Porównywanie się do innych wciąż jest dla wielu osób wyznacznikiem własnej wartości, a wielu osobom z bliższego i dalszego otoczenia bardzo zależy żebyśmy tak myśleli. Dlatego wpadamy w pułapkę. Czasami porównywanie się stanowi wręcz fundament całego życia. Bardzo ciekawy temat.

  1. BlondHairAffair tak, dokładnie. A taki wyznacznik własnej wartości jest błędem. Porównujmy się, ale do siebie, tej z przed tygodnia, miesiąca, roku. Nigdy do innej osoby. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *