jak odzyskać pewność siebie

Monia, ale jak odzyskać pewność siebie, no wiesz… tak szybko i na cito!

Jak odzyskać pewność siebie, no wiesz… tak szybko i na cito!

Ostatnio dostałam taką właśnie wiadomość:
„Monia, nie mam czasu na kursy, na ćwiczenia, ale pomóż, co zrobić, by odzyskać pewność siebie już, tak na szybko, od razu, na cito .  Ja już nie mam siły tak żyć …  pomóż „

Proces lub nauka odzyskiwania pewności siebie trwa zazwyczaj dłużej niż pół godziny, tym bardziej, że „pracowałaś” na to prawdopodobnie kilka lat, ale ok, spróbuję …
Co możesz zrobić na szybko, by sobie pomóc. Przede wszystkim zmień swoje myślenie o pewnych sprawach.

 

PRZESTAŃ SIĘ PRZEJMOWAĆ CO MÓWIĄ I MYŚLĄ INNI LUDZIE O TOBIE

To, że czasami ktoś Ci coś powie, nie znaczy, że on stale o Tobie myśli, roztrząsa Twoje zachowanie i podjęte przez Ciebie decyzje. Nie jesteś pępkiem świata, inni ludzie mają naprawdę większe problemy, niż to, czy Ty potrafisz idealnie zaparkować, źle wyglądasz w błękitnej sukience, czy niedokładnie umyłaś okna. Na szczęście.

To, że raz po raz, ktoś zwróci Ci uwagę, nie znaczy, że on myśli o tym cały dzień, ale Ty zapewne tak. Do końca dnia wkładasz sobie w głowę, jaka to, nie jesteś gapa, bo wjeżdżałaś na miejsce parkingowe zadając się trzy razy i, że koleżanka, która Cię akurat przypadkiem widziała opowie całemu światu, jaki to z Ciebie marny kierowca. Przy okazji przypominasz sobie inne słabsze strony, swoje wszystkie popełnione błędy i popadając w coraz większy wstyd, złość a zaraz depresję, uważasz, że w sumie to, do niczego się nie nadajesz.

 

NIE KAŻDE SŁOWO ZNACZY DOKŁADNIE TO, CO MYŚLISZ 

To, że ktoś powie Ci coś niemiłego może wynikać też z faktu, że ta osoba ma zwyczajnie zły dzień. Kiepski humor, jest zmęczona lub akurat w jej życiu wydarzyło się coś niefajnego a Ty byłaś pierwszą osobą, która się nawinęła. Nie zawsze też, to samo słowo wypowiedziane przez dwie inne osoby znaczy to samo. Dlaczego ?
ok, przykład, idźmy dalej z tym wjazdem na parking.

Asia powie Ci, że wjechałaś jak ostatnia fajtłapa… , dlaczego ? Bo ona wjeżdża idealnie, ale … ma prawo jazdy od 15 lat, mieszka w bloku, gdzie codziennie musi parkować na wąskim miejscu między dwoma innymi autami, a poza tym ma mały samochód cały naszpikowany czujnikami … więc dla niej parkowanie to tzw. pikuś i nie zrozumie, dlaczego Ty masz taki kłopot

z kolei …

Kasia powie Ci, : Super, że wjechałaś na parking. Ja bym nie wjechała… bo Kasia : mieszka w domu jednorodzinnym na wsi, rzadko wyjeżdża do większego miasta, poza tym ma starsze, dużo auto, bez wspomagania w kierownicy i wymanewrowanie wymaga sporo siły i pracy.

Jak widzisz dwie osoby i dwa różne podejścia i  określenia sytuacji. Poza tym, nie zawsze wypowiedziane słowa mają Cię zranić, zaboleć czy skrzywdzić. Czasami akurat są źle dobrane, zdarzy się przypadkowe słowo, ale źle wplecione. Osoba, która je wypowiada, nawet nie zwróci na to uwagę, że być może popełniła gafę, a Ty masz cały dzień zmarnowany myśleniem nad tym, że kolejna osoba uważa, że nie nadajesz się do niczego.

NIE ROZPAMIĘTUJ KAŻDEGO SŁOWA, GESTU CZY UWAGI DO TWOJEJ OSOBY

Nie warto!  Nie wierz we wszystko co usłyszysz. Miej do siebie dystans. Dlaczego słowo innej osoby, jej opinia o Tobie, ma mieć większą wartość, niż Twoja opinia o sobie. Przecież to niedorzeczne!

DAJ SOBIE PRAWO DO POMYŁKI I POPEŁNIANIA BŁĘDÓW

Pomylić się, to ludzka rzecz. Po to wynaleziono gumkę, lata temu i jak widzisz, do dzisiaj ma się doskonale. Dlaczego ? Bo nie na świecie człowieka, który nie popełnia błędów. Błąd jest wtedy, kiedy z pomyłki nie wyciągniesz wniosku, by następnym razem zrobić inaczej (co też nie zawsze znaczy lepiej), ale to właśnie jest proces nauki. Inaczej się nie nauczysz, jeśli nie będziesz próbować, a tym samym popełniać pomyłek.
Tak jest po prostu skonstruowany ten świat. Pomylić się, to ludzka rzecz. Tylko ten się nie myli, kto nic nie robi. Znasz przecież te mądrości, czas wziąć je sobie do serca!

 

KOCHAJ SIEBIE I DOCENIAJ. 

Doceniaj siebie, nie tylko wtedy, kiedy zdasz jakiś egzamin, awansujesz na stopień dyrektora, czy przejedziesz 500km. Doceniaj się za każdą drobnostkę, powiedz sobie w myślach, wow, dobrze mi to poszło, jestem w tym coraz lepsza. Gdyby siedziała obok Ciebie Twoja siostra, przyjaciółka czy inna bliska Ci osoba, nie miałabyś z tym problemu, więc dlaczego nie doceniasz siebie ? To naprawdę ważne. Doceniaj siebie i nagradzaj. Idź raz na jakiś czas do kawiarni i weź taki deser na jaki masz ochotę, nie patrz na pieniążki, wiem, że jest drogi, ale gdybyś miała go kupić mamie czy córce, okiem byś nie mrugnęła, a sama sobie ? Ile razy tak było ? Nie namawiam Cię oczywiście, byś codziennie rozrzucała pieniążki na lewo i prawo, ale raz, dwa razy w miesiącu, chyba dasz radę 🙂

To chyba najważniejsze rzeczy, które możesz zrobić, by odzyskać pewność siebie, tak szybko i na cito!
pamiętaj …

WSZYSTKO JEST W TWOJEJ GŁOWIE .

Ja ściskam Cię mocno i życzę ogromnej pewności siebie, takiej, żebyś góry mogła przenosić
Monia ♥

 

 

 

1 thought on “Monia, ale jak odzyskać pewność siebie, no wiesz… tak szybko i na cito!

  1. Zgadzam się całkowicie. Każdy inaczej postrzega świat.
    Ostatnio się przekonałam, że zwykła rada może kogoś obrazić.
    Chociaż mówicie, moim zdaniem, a jednak dana osoba przyjmuje to jako obiektywny pewnik, wielką prawdę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *