jak znaleźć swój talent

Czy ja mam jakiś talent ?

Co to znaczy, mieć dobrą stronę?
To zwyczajnie mówiąc, mieć do czegoś talent. Zacznijmy więc od samego początku, co to właściwie jest ten talent ?

Talent – coś, co łatwo nam przychodzi, jest dostępne i powtarzalne. Tak brzmi definicja Instytutu Gallupa.

Ludzie mają różne talenty: np. Mozart, Picasso czy Celine Dion. My, myśląc o talencie widzimy właśnie takie osoby, o tak, one to mają talent, nie to co ja. Przecież ja nie potrafię śpiewać, malować, czy grać na gitarze. Marna ze mnie kucharka, dom też ledwo co ogarniam…

Dla większości z nas, talent to sztuka, umiejętność, którą zostaliśmy namaszczeni już od urodzenia. Coś, co otrzymaliśmy w darze.

A tak nie jest. Talent, to nie jest tylko sztuka, on sięga o wiele szerszego pola, ma większy zakres, niż to, co nam się wydaje. Według Buckinghama i Cliftona talent to najbardziej naturalne predyspozycje człowieka, wzorzec myślenia, odczuwania lub zachowania, który skłania do wykonywania określonych czynności w określony sposób.

Ok, ale skąd się te wzorce biorą. Badania mówią nam, że

  • do około 3. roku życia w wyniku rozmaitych bodźców ze świata zewnętrznego w głowie każdego człowieka tworzy się niepowtarzalna siatka neuronalna.
  • do 15. roku życia część połączeń obumiera, a pozostają tylko te najczęściej używane.
  • następnie, przez 10 lat umacniają się, powodując, że około 25. roku życia każdy z nas ma w sobie unikalny wzór 34 talentów neuronalnych, w różnym nasileniu.

Są wśród nich takie zdolności, jak strategia, empatia, współzależność, konkurencyjność, ostrożność czy poważanie. Pięć z nich jest najsilniejszych. Szczególność ich połączenia tworzy opis danego człowieka, jest jego odciskiem palca.

Co jest ważne: musimy nauczyć się korzystać z naszych talentów, a wtedy będziemy odnosiły sukcesy w wielu dziedzinach naszego życia. Nauczmy się korzystać z nich tak, żeby robić to, co wychodzi nam najlepiej, a wtedy będziemy najbardziej efektywne.

 

KŁADŹMY NACISK NA MOCNE STRONY, A NIE SKUPIAJMY SIĘ NA TYCH SŁABSZYCH

Niestety jesteśmy wychowani w takim systemie, według takich wartości, by skupiać się bardziej na tym, czego nie potrafimy, w czym jesteśmy gorsze. Całą uwagę skupiamy na tym, by je wyplenić, nauczyć się czegoś, czego nie potrafimy lub nie lubimy, za wszelką cenę, by umniejszać ilość tych słabych punktów, by zmniejszać ilość słabych stron … a wtedy nie skupiamy się na tych dobrych. Zapominamy o nich. Nic z nimi nie robimy. Nauka nazwała to fascynacją patologią.

Od najmłodszych lat słyszymy, masz mieć same piątki. Więc skupiamy się oczywiście bardziej na tych przedmiotach, które gorzej nam wychodzą, a nie rozwijamy się jeszcze bardziej w tym, co nam sprawia przyjemność, bo zwyczajnie na to już nie mamy siły ani czasu. To jest właśnie zabijanie swoich mocnych stron.

Spójrz na siebie. Ile czasu, energii, wysiłku i pieniędzy tracisz na „dorównanie normom”, bo Twoje słabe strony są ujmą, nie pasują do wzorca. Ale kto określa tą normę, te wzorce ? To nam się wydaje, że powinnyśmy umieć np. gotować jak nasza babcia, powinnyśmy być doskonałym kierowcami, czy chociażby wyglądać jak Pamela Anderson za czasów Słonecznego patrolu. I działamy, męczymy się, robimy coś, co zupełnie do nas nie pasuje, co sprawia nam kłopot, trudność, co tak naprawdę nie jest naszym celem, tylko dopasowaniem się do wyimaginowanego wzoru. W pewnym momencie przychodzi punkt zero, nasza motywacja, siła i ochota spada i znowu wracamy do punktu wyjścia. A nasze słabe strony wydają się być jeszcze słabsze, co gorsza, dochodzą nowe.

No to co robić  ? 

Zostaw na moment słabsze strony. Naucz się z nimi żyć. Nie umiesz gotować, gotuj to, co wychodzi Ci najlepiej i stołuj się w restauracjach, kupuj domowe obiady w szkołach, lub kupuj półprodukty. Mrożone zupy, dania, rób sałatki. Naucz się z tym żyć, tak by, jak najmniej Ci one przeszkadzały.

SPÓJRZ NA SWOJE MOCNE STRONY.  CO SPRAWIA CI NAJWIĘKSZĄ RADOŚĆ, CO PRZYCHODZI Z ŁATWOŚCIĄ 

Jak to z tymi talentami jest. Najczęściej ich po prostu nie dostrzegamy. Lubisz odkrywać „nowe” . Więc najczęściej skupiasz się na nowych miejscach wakacyjnych, nowych knajpkach czy nowościach w modzie. A może przesuń ten talent na inne dziedziny życia. Kup kilka owoców, warzyw, kasz, ryb .. i zrób jakieś nowe danie ?  Nie szufladkujmy swoich talentów i mocnych stron w jednej dziedzinie swojego życia. Pomyśl jak i gdzie możesz je jeszcze wykorzystać inaczej.

Najlepszą rzeczą, jaką każdy z nas może sobie sprezentować w życiu, jest odkrycie swoich dominujących talentów, podążanie za nimi i ich rozwijanie.
Zauważ, że jeśli robisz coś, co sprawia Ci frajdę, przyjemność, to szybko się tego nauczysz. Jeśli po zrobieniu jakiejś czynności, po zrealizowaniu jakiegoś założenia odczuwasz radochę i dumę i chcesz tego robić więcej, to właśnie odkryłaś swój talent !

Jeśli będziesz robić więcej, tego co kochasz, lubisz, co wywołuje uśmiech na Twojej twarzy, to Twoja motywacja rośnie. Stajesz się mistrzem w tej dziedzinie. A co z Twoją pewnością siebie ? Jest ogromna !

 

JAK ODKRYĆ SWOJE MOCNE STRONY, TALENT 

Działaj. Pomyślałaś o czymś, zacznij to robić. Nieważne, że może nie wyjść, ale wtedy będziesz miała przynajmniej pewność, że jest nie to jest Twoim talentem, czy mocną stroną. Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest stanie w miejscu. Od stania w miejscu, nigdy nie ruszysz do przodu.

Próbuj nowych rzeczy. Testuj, wymyślaj, sprawdzaj, wracaj do dawnych aktywności. Nie odkryjesz nic nowego, jeśli nic nowego nie zaczniesz robić!

Nie żałuj czasu. To co było nie wróci, ale to co przed Tobą, wciąż może być piękne. Daj sobie przyzwolenie na zmianę. Jeśli przez ostatnie 10 lat pracowałaś w księgowości, bo kiedyś Cię to fascynowało, lubiłaś to, ale teraz już tak nie jest, to nie ma sensu tkwić w tym następne 20 lat. Czas na zmianę. Nie bój się jej, daj sobie na nią zgodę.
Nie traktuj tego jako marnotrawstwo, bo tyle lat się uczyłaś, zdobywałaś praktykę etc.. większym marnotrawstwem będzie, jeśli następne 20 lat spędzisz na pracy, którą zaraz znienawidzisz. Co było, to było. Zdobyłaś doświadczenie, przyjaciół, wiedzę, czas na nowe.

ZAPAMIĘTAJ

  • Jeśli do talentu dodamy wiedzę i wypracujemy umiejętności – osiągniemy szczyt. Możemy też doprowadzać do mistrzostwa swoje mocne strony, czyniąc nasze życie, pracę, czas spędzania czasu, przyjemnością i radością.
  • Możemy też przez całe życie zmagać się ze swoimi słabościami i, wykonując tytaniczną pracę, zdążać krok po kroku do poziomu „normy”.

Co wybierasz?

Jakie są Twoje mocne strony, nad którymi będziesz pracować ? Czy znalazłaś nowe dziedziny swojego życia, w których zaczniesz wykorzystywać swoje mocne strony ? Daj mi proszę znać w komentarzu.

Ściskam mocno 
Monia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *